Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

TÜRKİYE YEREL BUĞDAYLAR SEMPOZYUMU BOLU’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

TÜRKİYE YEREL BUĞDAYLAR SEMPOZYUMU BOLU’DA GERÇEKLEŞTİRİLDİ
Türkiye’nin verimli topraklarında yetişen buğdayların önemini vurgulayarak, rekabetçi gücünün arttırılmasına katkı sağlayan, aynı zamanda yerel buğdayların özellikle çevresel baskı unsurlarına karşı dayanıklılıklarının ve sağlık-beslenme gibi alanlarda üstünlüklerinin vurgulandığı sempozyumda bir araya gelen katılımcılar Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi’nde ağırlandı.

Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen sempozyuma  Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz, Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Mustafa Alişarlı, Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ, Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu ve çok sayıda akademisyen katıldı.

Sempozyumda bir konuşma yapan Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz: “İza buğdayı yöremizde yetişiyor, özel bir buğday ve bunun tanıtımının yapılması lazım. Bu konuda emeği geçen çok kıymetli insanlar var, bu insanların emeğinin ortaya çıkartılması gerekiyor. Bizler de buğday ile ilgili çalışmaların değerlendirileceği bir sempozyumda olmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

Bolu’nun tarım arazileri açısından zengin bir yer olmadığını da dile getiren Yılmaz, Tarım İl Müdürlüğü, Ticaret Odası, Ziraat Odası ve Abant İzzet Baysal Üniversitesi ile birlikte yürüttükleri çalışmaları; “Coğrafyası gereği geniş tarım arazilerinin olmaması münasebetiyle tohumculuk alanında yapılacak çalışmalarda önemli yer tutacak şekilde çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bundan sonra belki İza buğdayının tohum merkezi burası olacak. Bununla ilgili çalışmalarımızı da Tarım İl Müdürlüğü, Ziraat Odası,Ticaret Odası, üniversite ve belediye işbirliği ile yürütüyoruz. Bu çalışmaların, Bolumuz, ülkemiz ve insanlık için bir öneme sahip olacağına yürekten inanıyorum.” şeklinde dile getirdi.

10 BİN YILLIK BİR GEÇMİŞTEN BUGÜNE

Sempozyumda İza buğdayının 10 bin yıllık geçmişi ile modern buğdayın atası olarak bilindiğini belirten Seben Belediye Başkanı Süleyman Özbağ ise; “Bizim doğup büyüdüğümüz topraklarda 10 bin yıllık geçmişi olan buğdayımızı günyüzüne çıkaran kıymetli Bolu Belediye Başkanımız Alaaddin Yılmaz ve ekibine, Değerli Rektörümüz Mustafa Alişarlı ve ekibine, Değerli Ziraat  Odası Başkanım’a ve çiftçilerimize teşekkür ediyorum.  Yıllardır Sebenimiz’in topraklarında, 10 bin yıllık geçmişi olan bir buğdayın, bugün ülke gündemine hatta uluslararası gündeme konu olması Bolu Belediyemiz’in ve üniversitemizin gayretli çalışmaları sonucunda oldu.” diye konuştu.

İza buğdayının küllerinden yeniden doğmasına vesile olan ve Bolu Belediyesi ile iş birliği halinde çalışmalarını sürdüren Abant İzzet Baysal Üniversitesi Rektörü Mustafa Alişarlı; “Tüm çalışmalarımızı üniversitemiz ve Belediye Başkanlığımız ile yürüttük. Tarım İl Müdürlüğümüz’ün tüm personeliyle bu işi buraya kadar getirdik. Bugün de bir aradayız. Bugün yapacağımız bu çalışmada asıl hedefimiz, Türkiye’nin bütün bölgelerinde yapılan çalışmalar ile, herkesin elinde olan bilgileri birbiri ile paylaşması ve tüm bu çalışmalar birleştirilerek daha önemli noktalara taşınması olacaktır.” şeklinde konuştu.

Sempozyum, Prof. Dr. Fahri Altay’ın ‘Cumhuriyet’ten Günümüze Buğday Çalışmaları’ ve Ekmeğe Üfleyen Kadın olarak bilinen Mine Ataman’ın ‘Milli Tarım, Yerli Buğday, Anadolu Ekmeği Dünya Sofralarında’ adlı sunumlarıyla devam etti.

Sempozyumun sonunda Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz tarafından Fahri Altay’a ve Abant İzzet Baysal Rektörü Mustafa Alişarlı tarafından Mine Ataman’a plaket takdim edildi.