Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Sigaranın zararlarını ortadan kaldıran yiyecekler

Sigaranın zararlarını ortadan kaldıran yiyecekler
Bir çok ölümcül hastalığın nedeni olan Sigara kullanıcıları bir taraftan sigarayı bırakmaya çalışırken, bir taraftan da zararını en aza indirmek için çeşitli yiyecekler arıyor…. 

Uzmanlar sigaranın etkisini azaltacak yiyecek olmadığını belirtirken, Sigaranın vücuda verdiği zararları biraz osun tamir edecek yiyecekleri açıkladılar   

Brokoli: Nikotinin vücuttaki C vitamini oranını azaltıyor. C ve B5 vitaminleri açısından zengin olan brokoli ise bu eksikliği tamamlamaya çalışıyor.

Portakal: C vitamini barındıran portakal da nikotin nedeniyle meydana gelen C vitamini eksikliğini gidermeye çalışıyor. Düzenli portakal tüketimi metabolizmayı hızlandırıyor ve stresi azaltıyor.

Havuç suyu: İçtiğiniz her sigarada bulunan niktonin vücudunuzda üç gün boyunca kaldığını unutmayın. Nikotin cildinize zarar veriyor. A, C, K ve B vitamini zengini havuç suyu cilde iyi geliyor ve organizmadaki nikotinin zararlarını azaltmakta etkili.

Ispanak: En yararlı sebzelerden biri olan ıspanak sadece vitaminler açısından zengin değil ayrıca büyük miktarda folik asit içeriyor.

Kivi: Sağlık deposu olarak nitelendirilen kivi, sigara nedeniyle vücutta azalan A, C ve E vitaminlerinin takviye edilmesini sağlıyor.

Su: Sigara içmek vücudu susuz bıraktığından bol bol su içmek gerekiyor. Çok sayıda araştırmacı çok su içerek sigara alışkanlığına daha kolay son verilebileceğini ve vücuttaki nikotinin vücuttan daha hızlı atılabileceğini belirtiyor.