Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

SON BİR YILDA BOLU MERKEZ’E 9 BİN 600 AĞAÇ DİKİLDİ

SON BİR YILDA BOLU MERKEZ’E 9 BİN 600 AĞAÇ DİKİLDİ
Baharın gelişiyle birlikte Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü kent merkezindeki yeşil alanların korunması ve düzenlenmesi çalışmalarına hız verdi. Son bir yılda Bolu’ya 9 bin 600 yeni ağaç kazandırıldı. Çiçeklendirme, ağaçlandırma, düzenleme ve budama faaliyetlerini sürdüren ekipler, bulunduğu yerde sıkışmış bin 150 yetişkin ağacı da geniş alana nakletti. Binlerce hastalıklı ağaca, arz ettikleri tehlike düzeyine göre ilaçlama, budama veya kesim yöntemi ile müdahale edildi.

Tabiatın Kalbi Bolu’nun şehir merkezini doğayla bütünleştirmek için çalıştıklarını belirten Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu “Güçlü ve uzman ekibimizle daha yeşil bir Bolu için çalışıyoruz. Sağlıklı bir kentleşme planı içinde insan ve doğayı buluşturmak, yeşili korumak, çoğaltmak ve geleceğe daha yaşanabilir bir Bolu bırakmak temel önceliğimiz. Şu anda mevsimin de etkisiyle tüm mahallelerimizde hummalı bir çalışma yürütüyoruz” diye konuştu. Çalışmalarla ilgili bilgi veren Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürü Aylin Aydın da merkezde bulunan ağaçların bakımına öncelikli olarak yoğunlaştıklarını vurgulayarak “Bahar mevsiminde önceliğimiz ormanlık alanda olmayan, kent merkezindeki ağaçlar. Çünkü bu ağaçların bakımı, yaşam alanlarımıza olan yakınlıklarından dolayı toplum sağlığını direkt olarak ilgilendiriyor. Bitki hastalıklarının önlenmesi, zararlı parazitlerle mücadele ve soluduğumuz havanın kalitesi bakımından kaldırım, refüj ve kent merkezindeki ağaçların düzenli bakımının yapılması, ilaçlanmaları önem arz ediyor” dedi.

Bolu’da kişi başına düşen yeşil alan 25 metrekareye, park sayısı 146’ya çıktı

Bolu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün çalışmaları sonucu Tabiatın Kalbi Bolu, son bir yılda 9 yeni parka kavuştu. 5 parkın revize edildiği kentte toplam park sayısı 146’ya yükseldi. Kent genelinde 9 bin 600 yeni ağacın dikildiği Bolu’da kişi başına düşen yeşil alan miktarı 25 metrekareye yükseldi.

Bolu Belediye Başkan Yardımcısı Emine Davarcıoğlu Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerinin yeşil alanların koşullarını iyileştirmek ve Tabiatın Kalbi Bolu’yu güzelleştirmek için yoğun gayret gösterdiğini kaydederek şunları söyledi:

“Park ve Bahçeler Müdürlüğümüz 13 kişilik teknik ekibimiz başta olmak üzere 108 kişilik kadrosu ile, Belediyemizin sürdürülebilir çevre politikası çerçevesinde faaliyetlerini yürütüyor. 4 milyon 23 bin 842 metrekarelik bir alanda, güçlü ve uzman ekibimizle, kentimizin güzelleştirilmesi ve halkımızın gereksinimlerini karşılayabilmek için çalışıyoruz. Refüj ve kavşaklarda çiçeklendirme çalışmalarımız sürüyor. Belediye olarak çevre düzenleme ve çiçeklendirme çalışmalarında sürdürülebilir bir anlayışla çalışıyoruz. Şu an şehrimizde muhteşem bir görüntü sergileyen lalelerin ve diğer mevsim çiçeklerinin soğan ve tohumlarını dönem sonunda depolarımızda ve seralarımızda muhafaza ederek çoğaltıyor, bir sonraki mevsimde kullanıyoruz. Ağaçlarımızı da düzgün bir taç budaması, sulama ve gübreleme ile sağlıklı şekilde kent dokusuna dahil ediyoruz.”

“Her ağacın bakım dönemi ve budama şekli ayrı”

Bolu Park ve Bahçeler Müdürü Aylin Aydın da budama dönem ve yöntemlerinin ağaç türlerine göre farklılık gösterdiğini belirterek, düzenli aralıklarla yapılan teknik incelemeler sonucu tespit edilen yeşil alanlarda yürütülen çalışmalar hakkında şu bilgileri verdi:

“Akar ağaçlarda yaz budaması, meyve veren ağaçlarda don olmayan kış dönemlerinde; Ardıç, Şimşir, Servi ve benzeri ağaçlarda ise yıl boyunca budama yapıyoruz. Zayıf gelişen ağaçlarda gelişimin sağlıklı ilerlemesi için açıları geniş tutularak az kesim yapılıyor. Bir yan dalın veya gözün üzerinden, aksi yöne doğru hafif meyilli budama gerçekleştirerek ağacın düzgün formlu olmasını sağlıyoruz. Ağacın sağlıklı büyümesi, hastalıklara az yakalanması için tepe tacından itibaren düzgün budamaya önem veriyoruz. Hastalıklı ağaçların gübrelemesi ve ilaçlamasını düzenli aralıklarla yapıyor; tehlike arz ettiği için kesilmesi gereken ağaçlara müdahale ediyoruz.”

Etiketler: