Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Burun kaşıntısı neden olur?

Burun kaşıntısı neden olur?
Burun kaşıntısı nedenleri birçok sebeple ortaya çıkabilir. Burun kaşıntısının nedenleri genellikle mevsimlerin değişmesiyle beraber gelişen alerjik durumlardan veya kronik olarak gelişen alerjik hastalıklardan kaynaklanmaktadır. Burun kaşıntısı neden olur, burun kaşıntısı nasıl geçer gibi soruların cevaplarını bu haberde bulabilirsiniz.

İnsan vücudunun en hassas kısımlarından birisi burundur. Bazen nedenini bilmediğimiz bir şekilde burnumuz kaşınmaya başlar. Burun kaşıntısı can sıkıcı bir sağlık problemi olsa da kısa süre içerisinde tedavi edilebilir. Burun kaşıntısı neden olur diye bakıldığında ilk akla gelen alerjidir. Toz, besin alerjileri, mevsimsel alerjiler gibi birçok alerji çeşidi vardır. Burun kaşıntısı neden olur sorusunun diğer yanıtları ise soğuk algınlığı, hava kuruluğu, deri hastalıklarıdır. Peki, burun kaşıntısı nasıl geçer, tedavi yöntemleri nelerdir?

Burun kaşıntısı sorunu basit bir rahatsızlık gibi görünse de, uzun sürdüğünde kişinin yaşam kalitesinin düşmesine sebep olur. Bu nedenle kısa süre içerisinde tedavi edilmesi hasta için iyi olacaktır. Burun kaşıntısı nasıl geçer sorusunda yapılacak ilk hamle kaşıntıya sebep olan etken tespit edilip bu doğrultuda çeşitli tedaviler uygulanmasıdır. Burun kaşıntısı neden olur denilince ilk akla gelen etken olan alerji için öncelikle bir doktora gidip alerji testi yaptırmalısınız ve neye alerjiniz olup olmadığını öğrenmelisiniz.

Alerjik Rinit

Burun kaşıntısı, burun akıntısı, burun tıkanıklığı, hapşırma, göz yaşarması gibi belirtiler yaşıyorsanız yüksek ihtimalle alerjik rinit rahatsızlığınız var demektir. Bu durumda burun kaşıntısı nedeniniz ev tozu akarları olabilir. Kedi, köpek, hamster gibi hayvanlar da alerjiye sebep olabileceğinden burun kaşıntısı neden olur sorunuzun cevabını canlı dostlarımıza bağlamak yanlış olmayabilir.

Mevsimsel alerji

İlkbaharın sonları ve yazın başlarında burnunuz kaşınıyor, akıyor, tıkanıyor, gözleriniz yaşarıyor ve hapşırıyorsanız; burun kaşıntısı nedeniniz muhtemelen polene olan alerjinizden kaynaklanan bahar nezlesidir.

Besin alerjisi

Herhangi bir besine karşı hassasiyetiniz bulunuyorsa burun kaşıntısı yaşayabilirsiniz. Ayrıca sert peynir, domates püresi, jambon, soya sosu, balık, pizza, kırmızı şarap ve bira gibi ürünler yüksek miktarlarda histamin içerdiğinden diğer besinlerden daha çok burun kaşıntısına neden olabilir.

Soğuk algınlığı

Soğuk algınlığı ya da burnu etkileyen herhangi bir enfeksiyon da burun kaşıntısı nedeni olabilir.

Hava kuruluğu

Buhar makinelerini hepiniz duymuş hatta belki devlerinizde ve iş yerlerinizde kullanıyorsunuzdur. Eğer bu makineleri kullanıyorsanız doğru bir yol izlediğinizi söyleyebiliriz çünkü hava kuruluğu da burun kaşıntısı nedenlerindendir.

Deri hastalıkları

Mantar, sedef, egzama, kurdeşen gibi deri hastalıkları da burun kaşıntısı nedenleri arasındadır.

Burun kaşıntısının diğer nedenleri

Hamilelik ve ergenlik dönemlerindeki hormonsal değişiklikler, havadaki ani sıcaklık ve nem değişimleri, bazı ilaçların yan etkileri, burnu rahatsız eden bazı parfüm, kolonya, deterjan veya kimyasal içerikli maddeler gibi daha birçok neden sayabiliriz. 

Burun kaşıntısı nasıl geçer?

Burun kaşıntısı için doktorunuza başvurup öncelikle alerji testi yaptırmanız ve edinilen sonuçlar doğrultusunda bir tedaviye başlamanız uygun olacaktır. Burun kaşıntınız alerjiden kaynaklıysa alerjik rinit ilaç tedavisi veya alerjik rinit aşı tedavisi doktorunuz tarafından uygun görülür.

Burun kaşıntısı için çeşitli tedavi yöntemleri vardır. Burun kaşıntısı tedavi yöntemlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

Havalandırma

Tozdan kaynaklı burun kaşıntısı tedavisi için evinizdeki eşyaları havalandırıp tozdan arınmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle yatağınız, çarşaflarınız, yastık kılıflarınızı sık sık değiştirmeli ve havalandırmalısınız. Burun kaşıntısının nedenlerinden olan kuru havayı nemlendirmek için hava nemlendirici ürünler kullanabilirsiniz. Buhar banyosu yapmakta burun kaşıntınızı rahatlatacaktır. 

Tuz Çözeltili Burun Spreyleri

Tuz çözeltili burun spreyleri genelde içeriğinde deniz tuzu bulunan rahatlatıcı, kolay ve doğal bir yöntemdir. Eczanelerden temin edilir. Burun yollarını temizler ve nemlendirir. Böylece burun kaşıntısının geçmesini sağlar.

Antihistamin içeren ilaçlar

Genelde etkisi kısa süre olsa da rahatlamanız için tercih edilebilecek bir burun kaşıntısı tedavi yöntemidir. Antihistamin içeren burun ve ağız spreylerine eczanelerden ulaşabilirsiniz.