Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Romatizmaya iyi gelen yiyecekler, nasıl geçer?

 Romatizmaya iyi gelen yiyecekler, nasıl geçer?
Romatizma ağrıları nasıl geçer?  Romatizmaya ne iyi gelir? Romatizmaya iyi gelen yiyecekler?  Bu sorular havaların soğuduğu günlerde daha çok soruluyor. Bizlerde bu soruların cevaplarını sizler için derledik:

İşte o yiyecekler:

ROMATİZMAYA HANGİ YİYECEKLER İYİ GELİR?

Eklem, kas ve sinirleri etkileyen, ağrılara sebep olan ve özellikle soğuk ve nemin büyük rol oynadığı bir hastalık olan romatizmaya iyi gelen yiyecek ve bitkileri şöyle sıralayabiliriz.

* Enginar: Vücuttaki zehri atma etkisi sayesinde başta romatizma olmak üzere gut hastalığı ve eklem yanmasına karşı birebirdir. Folik asit ve potasyum kemikleri güçlendirir.

 * Domates: C vitamini deposudur. Kemiklere kuvvet verir.

* Fasulye : Romatizma, siyasit ve böbrek hastalıklarına iyi gelir

* Kereviz : Romatizma hastalığı tedavisinde kullanılır.

* Pancar: Böbrekleri çalıştırır. Önemli bir potasyum kaynağıdır. Kemiklere büyük faydası vardır. Vücuttaki tuz oranını dengeler. Bu sayede böbrekler ve idrar yollarının çalışmasını da destekler.

* Turp: Siyatik, lumbago, romatizma ve nevraljide bu hastalıklara yararlıdır.

* Hurma: Türüne göre değişse de hurmaların birçoğu yüksek oranda demir içerir. Kemikler için faydalıdır. Besin değeri yüksek ve önemli bir enerji kaynağıdır. Doğal müshil etkisine sahiptir. Kurutulmuş olanlarına göre daha yüksek oranda su ve daha düşük kalori içerir.

* Armut: Romatizma ve eklem kireçlenmesi olanlar için yararlı bir meyvedir.

* Kavun: Orta boy bir kavunun yarısı, günlük C vitamini ihtiyacını tamamen karşılar. A vitamini ve betakaroten içerir. Bunlar antioksidan, yani vücudu temizleyici etkiye sahiptir. Dolayısıyla romatizmaya iyi gelir. Ayrıca böbrekleri rahatlatır. Yüksek miktarda su ve düşük miktarda kalori içerir

* Frenk üzümü: Yapraklarının uzun müddet kaynar su içinde demlemeye bırakılması ile elde edilen sıvı romatizmal hastalıklara iyi gelir.

* Biber: Eklem yerlerine, ovuşturularak sürülürse kan dolaşımını hızlandırır. Romatizma ve eklem yerleri ağrılarını dindirir. Kırmızı biberdeki Capsaicin maddesinin ağrı kesici etkisi olduğundan ağrı kesici krem yapımında da kullanılır.

* Tahıl: İçerdiği doğal kimyasallar, romatizmanın yol açtığı eklem yanmaları ve romatizmal ağrıları hafifletir.

* Kekik: Timol adı verilen bir tür doğal yağ, vücuttaki diğer yağların parçalanmalarına yardımcı olur. Kekik yağı banyoda sürüldüğü zaman, romatizma ağrılarını büyük bir oranda azaltır.

* Zencefil: Kan damarlarını genişletip dolaşımı artırarak romatizma ağrılarını ve yanmaları yok eder.

* Kuşkonmaz: Folik asit, C ve E vitaminleri içerir. Yenilen besinlerin vücuttaki zehirli kalıntılarını atmayı sağlar. Bu özelliği ile romatizmal hastalıklara faydalıdır. Karaciğer ve böbreklerin çalışmasını kolaylaştırır, destekler. Bu sebeple doktorlar, sistit hastalarının mutlaka kuşkonmaz yemeleri gerektiğini söylüyor.

* Papatya, melisa, lavanta ve anoson bitkilerinin ağrıları kesme özelliği vardır. Bu bitkilerin çaylarını kullanabilirsiniz.

* Omega 3 yağının iltihap ve ağrılara karşı olumlu etkisi vardır.

* Zencefil, biberiye, kekik, karanfil ve mercan köşk baharatlarını yemeklerinizde bol miktarda kullanabilirsiniz.

Ayrıca ülkemizde pek çok yerinde bulunan kaplıcalar da bu hastalığın giderilmesinde size yardımcı olacaktır.