Dolar
ABD Doları 1.000
Euro
Euro 1.000
Sterling
Sterling 1.000
Altın
Altın 1.000
BOLU AÇIK
18,3
AÇIK

GELECEK NESİLLER ORMANINA SAHİP ÇIKIYOR

GELECEK NESİLLER ORMANINA SAHİP ÇIKIYOR

(Haber: Aslı Akış/ Yasin Celal Torun) – Orman yangınlarının önlenmesi ve vatandaşlarda orman yangınlarının çıkmasını önleme bilincinin oluşturulması amacıyla Tarım ve Orman Bakanlığının 81 ilde aynı anda başlattığı “Orman Benim” etkinliği Bolu’da da düzenlendi.

Tarım ve Orman Bakanlığının orman yangınlarına farkındalık yaratmak için 81 ilde aynı anda başlattığı “Orman Benim” etkinliği Bolu’da Sarıcalar Yayla Yolu Çatal Deresi Mevkiinde gerçekleşti.

Etkinlik kapsamında orman içi ve bitişiğindeki yol kenarları, tarım arazileri, yerleşim yerleri ile tesislerin bitişiğinde bulunan yanıcı maddelerin azaltılması (çalı, diri örtü temizliği ve alt dal budaması), çöplerin temizlenmesi neticesinde, orman yangını başlama riskinin en aza indirilmesi amaçlandı.

Bolu Orman Bölge Müdürlüğü ev sahipliğindeki etkinliğe Bolu Vali Yardımcısı Abdullah Şen, Bolu İl Milli Eğitim Müdürü Dr. Cemil Sarıcı, Tarım ve Orman İl Müdürü Zekeriya Ar, Orman Bölge Müdürlüğü Personeli ve çok sayıda öğrenci katılım sağladı.

“ORMANLARIMIZ İÇİN TEHDİT OLUŞTURUYOR”

Bolu Orman Bölge Müdür Mahmut Şentürk, orman yangınlarının ciddi bir tehdit olduğuna işaret ederek; “Hepinizin bildiği üzere orman yangınları ormanlarımız için ciddi bir tehdit. Özellikle yaz aylarında gerek sigara atığı, gerekse diğer piknik ateşi veya anız yangınları gibi nedenlerle orman yangınlarımız çıkıyor” dedi.

“ORMAN İÇİMDE ÇÖPLERİ TOPLAYACAĞIZ”

İnsanların doğaya bıraktığı çöplerin yangına sebebiyet verdiğine işaret eden Şentürk; “Bizler de bu programda, bu etkinlikte yol kenarlarındaki orman yangınına sebebiyet verebilecek bitkisel atıklar, dallar be bunun yanı sıra bizlerin insanların doğaya attığı yol kenarlarına işte naylon poşetler, çer, çöp, diğer plastik ve cam şişeleri yol kenarından toplayarak etkinliğimizi tamamlayacağız” şeklinde konuştu.

“YANGINSIZ BİR YIL DİLİYORUM”

Şentürk konuşmasının sonunda, 2024 yılının yangınsız geçmesi temennisinde bulunarak, “2024 yılının yangınsız yangın olsa da iyi bir mücadeleyle az kapatacağımız bir yıl olmasını temenni ediyorum” ifadelerine yer verdi.

ÇÖPLER TOPLANDI

Yapılan konuşmanın ardından orman yangınlarına farkındalık yaratmak için ormanlık alana bırakılan çöpler Vali Yardımcısı Abdullah Şen, Bolu Bölge Müdürü Mahmut Şentürk, kurum müdürleri ve öğrencilerle birlikte el birliğiyle toplandı.

Boludabolu Avatar
Melih Mermer
03 Mayıs 2024
Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir