Bolu Haber, Gazete ve Firma Rehberi

Bolu ile ilgili internette aradığınız tüm soruların cevabını bulabileceğiniz internet sitesi.

Önder Ticaret BOLU

31653 görüntüleme
Tel: 0 374 333 0333
E-posta: [email protected]
Site:
Adres: Sanayi Sitesi 33. Blok No:3 Bolu
Mesai Saatleri: 08:30-18:30

ÖNDER TİCARET

Firmamız 2008 yılından itibaren LPG montajı ve tamiri, araç bakımı, yedek parça, araç servis ve madeni yağ satışlarımızın yanı sıra Karbüratörlü ve sıralı kit, FSI-TSI (Audi, VW, Seat, Skoda), GDI (Hyundai, Kia), THP (Peugeot, Citroen), DiSi (Mazda) gibi direkt enjeksiyonlu araçlara SDI (gaz fazı) ve LDI (likit enjeksiyon) kitleri ile dönüşüm imkanı sağlamakta aynı zamanda 2. El oto alım satım hizmetlerini aynı çatı altında birleştirerek kaliteli ve güvenilir bir şekilde sizlere sunmaktadır.

ARAÇ BAKIMI

Aracın uzun ömürlü olması için doğru bakım şarttır. Bu nedenle motor modeline bağlı olarak her 10.000 km' de bir dizi kontrol ve bakım işlemleri programlanmıştır. Ancak bu periyodik bakımın, aracın tüm gereksinimini tamamen kapsamayacağını bilmeniz önemlidir. Ayrıca 10.000 km bakımı öncesinde ilk dönemde ve sonrasında, bir bakımla başka biri arasında rutin bakım ve sıvıların tamamlanması, lastik basınç kontrolü gibi sıradan bakım işlemlerinin yapılması gereklidir. Her bakım esnasında programlanmış olana ilave olarak başka parça değişimleri veya onarımlarına ihtiyaç çıkarsa bunlar müşterinin onayı ile gerçekleşebilir.

Uzmanları tarafından ve zamanında yapılan kontrol ve değişimlerin, sizi maddi ve manevi yönden zor durumda bırakacak sonuçlardan koruyacağını bir kere daha hatırlatmak istiyoruz

Araç bakımının amacı, aracın ve motorun ömrünü uzatmak olduğu için düzenli yapılan bakımlar, aracın daha uzun süre kullanılmasını sağlayacağı gibi aynı zamanda trafikteyken beklenmedik sorunların çıkmasını önleyecektir.

Araç bakımları, her aracın tipine, modeline ve markasına göre değişiklik gösterebilir; fakat genel olarak belirlenmiş standart bakım süreleri de bulunmaktadır.

Araç sahiplerinin dikkat etmesi gereken en önemli konulardan biri de düzenlı araç bakımını yaptırmaktır. Düzenli olarak araç bakımını yaptırmayan araç sahipleri, hem kendi hem de trafikteki diğer sürücülerin hayatlarını tehlikeye atabilirler.

LPG ( SIVILAŞTIRILMIŞ PETROL GAZI ) NEDİR?

LPG (Likit Petrol Gazları) - ( Sıvılaştırılmış Petrol Gazı ), ham petrolün damıtılması ve parçalanması esnasında elde edilen başlıca Propan, Bütan, Etan, Bütülen ve Etilen gibi gazların oluşturduğu hidrokarbonlar veya bu gazların karışımlarıdır. LPG ayrıca yer altındaki tabii Gaz birikimlerinden de elde edilmektedir.

Günümüzde fiziksel özelliğinden dolayı Basınç altında sıvı olarak tüplerde veya tanklarda kolay depolanan ve taşınan LPG, mutfaktan sanayiye, ısınmadan aydınlatmaya ve hatta taşıt araçlarında yaygın olarak kullanılan, vazgeçilmez bir enerji kaynağı haline gelmiştir.

LPG renksiz ve kokusuz bir gazdır. Ancak oluşabilecek bir sızıntının hemen anlaşılması için rafinerilerde özellikle kokulandırılmıştır. Ham petrolün, rafinelerde arıtılması ile veya doğalgazdan elde edilen LPG, çelik tüplere doldurularak tüketiciye sunulur.

LPG’YE DÖNÜŞÜMDE DİKKAT EDİLMESİ GEREKEN KONULAR NELERDİR?

1-Servis, yetkili makamlarca belgelendirilmiş midir?

2-Servis elemanları işini doğru olarak yapabilecek bilgi ve beceriye sahip midir?

3-Servise gelen aracın egzoz testi yapılarak, araç hakkında bilgi veriliyor mu?

4-Montaj yapılırken işin yapılmasında bir sıra takibi yapılıyor mu?

5-Tank muhteviyatının montajı dikkatli ve doğru yapılmakta mıdır?

6-Montaj sonunda sistem tekrar kontrol ediliyor mu? (elektrik ve mikser),

7-Montajdan sonra, gaz kaçak testi kontrolü köpükle yapılıyor mu?

8-Araca gaz konulduktan sonra, egzoz testi yapılıyor mu?

9-Sistemin kullanılması hakkında yeterli bilgi veriliyor mu?

10-Sistemin garanti belgesi veriliyor mu?

11-Sistemin aracın ruhsatına işletilmesi için, gerekli bilgi veriliyor mu?

12-Araca takılacak kitlerin periyodik bakımlarının mutlaka zamanında yapılması.

13-Aracın bakımlarının mutlaka yapılması.

14-Sistemin ayarı ile sürekli oynanmamalı ve gerektiğinde servise gidilmelidir.

15-Sistemin elektriği ve elektrik kabloları, belirli zaman aralıklarında kontrol edilmelidir.

Benzinliye oranla LPG’nin motor üzerindeki olumlu etkileri nelerdir?

Çevre açısından: (LPG)

1- Temiz ve verimli yanma sağlar,

2- Çevreye yayılan gaz emilsiyonu düşüktür,

3- Benzine göre ozon tabakasına %30 daha az zarar verir,

4- Çok düşük düzeyde sülfür dioksit açığa çıkarır,

5- Yanma sonucu çok küçük ve az miktarda katı partikül bırakır,

6- Motor ve su üstüne düşen asit yağmuruna rastlanmaz.

1- LPG’de oktan sayısının fazla olması nedeniyle motorda vuruntuyu önler,

2- Bujilerin ömrü iki kat artar (15.000 km olan değiştirme zamanı 30.000 km’ye çıkar ),

3- Egzoz sisteminin bakım maliyeti azalır.

4- Yağ değişim km’si 5.000 km’den 10.000 km’ye çıkar,

5- Herhangi bir kaza anında oluşabilecek yangın anında benzin tankının dayanma süresi LPG tankının dayanma süresinden epey azdır,

Sıcak ve soğuk hava koşullarından etkileniyor mu?

Sıcak ve soğuk hava koşulları LPG’yi etkilemez. Ancak sistem sıcak suyla çalıştığından, bir süre benzinle çalışması gerekir. Bunun için sistem önce benzinle ısıtılarak sıcak su elde edilir. Daha sonra LPG ile çalışması sağlanır.

Dönüşümden sonra araç istenildiğinde eski yakıtıyla da çalışabiliyor mu?

Çalışır. Çünkü aracın mevcut düzeninde herhangi bir değişiklik yapılmamaktadır. Araç kendi orijinalliğini korumaktadır.

Her isteyen aracını LPG’ye dönüştürebiliyor mu? Trafikten onay alması gerekiyor mu?

Evet. Her isteyen kişi aracını LPG’ye çevirebilir. Bu iş için tahsis edilmiş olan LPG dönüşüm servisleri, aracın genel kontrolünü yaptıktan sonra aracın LPG sistemiyle çalışıp çalışmayacağına karar verir. Sonuç olarak her araç şu aşamada (dizeller hariç) LPG’ye dönüştürülebilir. LPG’ye dönüştürülen her araç Makine Mühendisleri Odası’ndan alacağı uygunluk belgesiyle birlikte, trafik bürolarına başvurarak araç ruhsatlarını işletmekle mükelleftir.

LPG sisteminin bakım ve onarım aşamaları var mı?

LPG sistemleri de 0 km araçlar gibi monte edildikten sonra 3.000km, 5.000km ve her 10.000 km’de, periyodik olarak bakımlarını yaptırmak lazım.

MADENİ YAĞLAR

Yolculuk ne kadar uzun, araç hangi boyutta olursa olsun, her duruma uygun madeni yağımız mevcuttur. Ürünlerimizin çoğu, birden fazla motor tipi için kullanılabilir. Ayrıca bunlar, uzun yolculuklardan sık sık kesintiye uğrayan yolculuklara kadar her türlü konuma uyacak şekilde tasarlanmıştır.

Önder Otomotiv, ihtiyaçlarınız veya uygulamanız ne olursa olsun, yüksek performans ürünleri dahil olmak üzere, eksiksiz bir madeni yağ portföyü sunmaktadır. Üstün yağlarımızın, motorunuzu temizleyerek ve koruyarak motorunuzun performansını nasıl geliştirdiğini ve ömrünü uzattığını görün…