Dolar
ABD Doları 1.000
Euro
Euro 1.000
Sterling
Sterling 1.000
Altın
Altın 1.000
BOLU AÇIK
18,3
AÇIK

Bolu TİP üyelerinden Can Atalay için adalet çağrısı

Bolu TİP üyelerinden Can Atalay için adalet çağrısı

Bolu’da, Türkiye İşçi Partisi (TİP) üyeleri, 14 Mayıs 2023’te yapılan genel seçimlerde Hatay’dan milletvekili seçilmesine karşın vekilliği düşürülen, Silivri Cezaevi’nde tutuklu Can Atalay için adalet çağrısında bulundu.

Türkiye İşçi Partisi(TİP) Bolu il örgütü, 14 Mayıs 2023’te yapılan genel seçimlerin birinci yılında, Hatay’dan milletvekili seçilmesine karşın vekilliği düşürülen Gezi davası tutuklusu Can Atalay için Kardelen Meydanında toplandı.

Ellerinde ‘Halkın Vekili Tutsak Edilemez’, ‘Can Atalay’a Özgürlük’, ‘Hatay Halkı Vekilini İstiyor’, Gençler İçin Adalet İstiyoruz’, ‘Atanamayan Öğretmenler İçin Adalet İstiyoruz’ dövizleri taşıyan Türkiye İşçi Partisi Bolu Örgütü sloganlar atarak basın açıklaması yaptı.

Toplanan gurup adına açıklama yapan Türkiye İşçi Partisi Bolu Örgütü Sözcüsü Zeynep Dinç, Atalay’ın tam bir yıldır hukuksuzca cezaevinde tutulduğu belirtilerek adalet çağrısında bulundu.

“ÖZGÜRLÜK VE HAKLARIMIZ PAZARLIK KONUSU DEĞİL”

Dinç, iktidara meydan okuduğu için cezaevlerinde tutulan siyasetçiler adına adalet beklediklerini ifade ederek; “10 yıl önce Soma’da katledilen madenciler için, onların avukatı Can Atalay için adalet istiyoruz. Depremde katledilen, evsiz yurtsuz kalanlar için adalet istiyoruz. 1 Mayıs Meydanı Taksim’in işçilere kapatılmasını kabul etmeyen ve bu nedenle tutuklanan dostlarımız için adalet istiyoruz. İktidara meydan okuduğu için cezaevlerinde tutulan siyasetçiler, Gezi tutsakları, Gezi aileleri, tutuklu gazeteciler, avukatlar için adalet istiyoruz. Tam bin haftadır kayıp ve katledilen yakınları için mücadele eden Cumartesi Anneleri için adalet istiyoruz. Sürekli kemer sıkması istenen, her geçen gün daha da yoksullaşan emekçiler, emekliler için adalet istiyoruz. Katledilen kadınlar, geleceksiz bırakılan, tarikatların insafına terk edilen gençler için adalet istiyoruz” şeklinde konuştu.

“ADALET VE ÖZGÜRLÜK İSTEYENLER İÇİN BİR OLURUZ”

Adalet ve özgürlük bekleyen kimseyi yalnız bırakmayacaklarının da altını çizen Dinç; Özgürlüklerimiz ve haklarımız pazarlık konusu değil. Hayatımız pazarlık konusu değil. Bir yandan vekillerimizi, siyasetçileri, emekçileri, Taksim’i savunanları tutsak edip diğer yandan halkı yoksullaştıranlarla uzlaşmayacağız. Hayatı bize zindan edenlerle aynı gemide değiliz. Temel haklarımızdan, adaletten, çocuklarımızın ekmek parasından, eğitiminden tasarruf etmeyeceğiz. Ülkeyi koca bir cezaevine çevirenlere hep birlikte meydan okumak için bir kez daha bir aradayız. Mesele, yalnız bir kişinin, bir grubun, bir topluluğun, bir partinin, bir partiye oy verenlerin meselesi değil. Adalete susamış, hakları elinden alınmış, özgürlüklerine kastedilmiş kim varsa yanındayız. Adalet ve özgürlük isteyenler için bir oluruz, beraber oluruz ve kimseyi yalnız bırakmayız. Gezi’de nasıl bir olduysak, öyle birleşir mücadele ederiz.” dedi.

“HALK KAZANACAK, ADALET KAZANACAK”

14 Mayıs seçimlerinin üzerinden bir yıl geçtiğini hatırlatan Dinç; “Seçilmiş bir milletvekili bir yıldır tutsak ediliyor. Bu bir yılda yoksulluğumuz arttı, ekmeğimiz, eğitimimiz, sağlığımız, özgürlüğümüz azaldı. Halk, iktidara yanıtını yerel seçimlerde verdi. Bu iktidar artık bir azınlık iktidarıdır. Bir azınlığın halkın haklarını gasp etmesine izin vermeyeceğiz. Adalet istiyoruz ve kazanacağız. Bir bir kazanacağız. Can Atalay başta olmak üzere Gezi tutsaklarını, cezaevlerindeki siyasetçileri, devrimcileri çıkaracağız. Soma, Ermenek, Aladağ, Çorlu için adaleti sağlayacağız. Emekçiler, emekliler, gençler, kadınlar için yan yana duracağız. Halk kazanacak, adalet kazanacak” ifadelerine yer verdi.

Boludabolu Avatar
Melih Mermer
16 Mayıs 2024
Paylaş:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir